PODCAST

Připravili jsme si pro Vás podcastový seriál, kde Vám představíme zajímavosti z česko-polského pohraničí. Společně se budeme setkávat s inspirativními lidmi, kteří nám přiblíží život v regionu a zároveň nás pozvou na zajímavá místa, která stojí za vidění.
V každém díle tedy přivítáme hosty, kteří nás provedou pohraničím tak, abychom pocítili každodenní místní rytmus života, a tudíž Vám prozradí i zajímavosti, které byste jinde těžko hledali.

Držte si klobouky, začínáme!!!

Podcastový seriál je dostupný na těchto platformách:

Anchor Spotify  Google Podcasts  Apple Podcasts  YouTube

1. díl

První díl nás zavede do Moravskoslezského kraje, Slezského vojvodství, mj. Beskyd, Cieszyna a Českého Těšína. V prostředí malebných Beskyd se podíváme na tradice, které jsou pro místní neodmyslitelnou součástí života. Navštívíme i tzv. rozdělená města, kde hranice byla vždy spíše jen fyzickou. Zajímá Vás proč? Poslechněte si náš první díl Toulek česko-polským pohraničím.

Povídáme si s Monikou Jankovskou, Magdalenou Mildner a Vítem Slováčkem.

2. díl

Ve druhém díle Vám představíme rozmanitost Slezského pohraničí. Naše první kroky vedou do polského města Jastrzębie-Zdrój a Petrovic u Karviné. Oblast je známá pro těžbu uhlí, ale to zde hledejte spíše už jako vděčnou památku v muzeích a výstavních expozicích. Okolí těchto měst prochází velkou proměnou. Z bývalých vlakový tratí například vytvořili společnou železnou cyklostezku. Ta soutěží v rámci Evropy v kategorii o nejzajímavější cyklistickou trasu.
Naše putování míří i do Opavy, zde se například dozvíte více o projektu Ready To Help. Prozradíme Vám, jaké jsou podmínky při zásahu v česko-polském pohraničí, a proč není jednoduché jen tak vyrazit na hasičský výjezd.
Povídáme si s Annou Hetman, Marianem Lebidzikem a Romanem Tománkem.

3. díl

Ve třetím dílu se vracíme za Vítem Slováčkem do Českého Těšína. Představíme Vám zlomové momenty přeshraniční spolupráce. Povíme si o tom, kdy začala spolupráce dvou měst a zároveň, jaké jsou aktuální plány dalších společných projektů. Dozvíte se například i to, jaký vliv měla pandemie Covid-19 na životy místních obyvatel.

4. díl

Vítáme Vás znovu ve městě Jastrzębia-Zdrój. Město se zajímavou historií, kdy tato pohraniční oblast díky těžbě uhlí zaznamenala velmi rychlý rozvoj. Vybudovalo se zde zcela nové město, které mělo sloužit místním horníkům a nabídnout vše, co potřebovali ke kvalitnímu životu.

Dnes si povídáme se starostkou města Annou Hetman mimo jiné o tom, co spojuje město Jastrzębia-Zdrój s českými městy Karviná a Havířov. Dozvíte se navíc i dopad pandemie Covid-19 na celkový život v pohraničí. V rámci přeshraniční spolupráce vznikly a vznikají zajímavé projekty, které jsou ojedinělé a podporují tak rozvoj města a cestovní ruch celého regionu.

Jaké projekty již můžete navštívit? Kde se projet po železné cyklotrase nebo jakým způsobem region podporuje tradice? Vše a mnohem více se dozvíte v našem novém podcastu.

5. díl

Dnes se vydáme do Euroregionu Glacensis, který vznikl již před 25 lety. První impulsy spolupráce začaly dlouho před vstupem do EU. Až posléze se kooperace proměnila v institucionální formu, jakou je Euroregion. My se v 5. díle podcastu podíváme více pod pokličku tématům, která jsou důležitá pro vzájemnou spolupráci obou států.

Dozvíte se například, jaká místa lze v této oblasti navštívit, jaké jsou plány v česko-polské spolupráce nebo i to, jaká dědictví jsou typická pro tento region. Objevte s námi místa, které rozhodně stojí za návštěvu.

6. díl

Víte, co je Evropské seskupení pro územní spolupráci? Možná ani netušíte, jak významnou úlohu může plnit ve vašem příhraničí. V dnešním díle se dozvíte, jak funguje evropský nástroj ESÚS a jaké výhody přináší česko-polskému partnerství. Celá tato iniciativa má za úkol rozvíjet přeshraniční kooperaci, podporovat cestovní ruch, vzdělávání, zdravotnictví, kulturu, ale i celkový technologický rozvoj. To je však jen malý výčet nastavených aktivit.

Jaké byly první myšlenky a plány pracovních skupin? Do jakého projektu se zapojily zdravotnické záchranné služby? Jak probíhala přeshraniční spolupráce? Pomohl ESÚS v rámci pandemických omezení? Nejen to se dozvíte v dalším díle podcastu Toulky pohraničím.

Dnes si povídáme s Miroslavem Vlasákem o česko-polském ESÚS NOVUM.