PODCAST

Připravili jsme si pro Vás podcastový seriál, kde Vám představíme zajímavosti z česko-polského pohraničí. Společně se budeme setkávat s inspirativními lidmi, kteří nám přiblíží život v regionu a zároveň nás pozvou na zajímavá místa, která stojí za vidění.
V každém díle tedy přivítáme hosty, kteří nás provedou pohraničím tak, abychom pocítili každodenní místní rytmus života, a tudíž Vám prozradí i zajímavosti, které byste jinde těžko hledali.

Držte si klobouky, začínáme!!!

1. díl

První díl nás zavede do Moravskoslezského kraje, Slezského vojvodství, mj. Beskyd, Cieszyna a Českého Těšína. V prostředí malebných Beskyd se podíváme na tradice, které jsou pro místní neodmyslitelnou součástí života. Navštívíme i tzv. rozdělená města, kde hranice byla vždy spíše jen fyzickou. Zajímá Vás proč? Poslechněte si náš první díl Toulek česko-polským pohraničím.

Povídáme si s Monikou Jankovskou, Magdalenou Mildner a Vítem Slováčkem.

2. díl

Ve druhém díle Vám představíme rozmanitost Slezského pohraničí. Naše první kroky vedou do polského města Jastrzębie-Zdrój a Petrovic u Karviné. Oblast je známá pro těžbu uhlí, ale to zde hledejte spíše už jako vděčnou památku v muzeích a výstavních expozicích. Okolí těchto měst prochází velkou proměnou. Z bývalých vlakový tratí například vytvořili společnou železnou cyklostezku. Ta soutěží v rámci Evropy v kategorii o nejzajímavější cyklistickou trasu.
Naše putování míří i do Opavy, zde se například dozvíte více o projektu Ready To Help. Prozradíme Vám, jaké jsou podmínky při zásahu v česko-polském pohraničí, a proč není jednoduché jen tak vyrazit na hasičský výjezd.
Povídáme si s Annou Hetman, Marianem Lebidzikem a Romanem Tománkem.

3. díl

Ve třetím dílu se vracíme za Vítem Slováčkem do Českého Těšína. Představíme Vám zlomové momenty přeshraniční spolupráce. Povíme si o tom, kdy začala spolupráce dvou měst a zároveň, jaké jsou aktuální plány dalších společných projektů. Dozvíte se například i to, jaký vliv měla pandemie Covid-19 na životy místních obyvatel.

4. díl

Vítáme Vás znovu ve městě Jastrzębia-Zdrój. Město se zajímavou historií, kdy tato pohraniční oblast díky těžbě uhlí zaznamenala velmi rychlý rozvoj. Vybudovalo se zde zcela nové město, které mělo sloužit místním horníkům a nabídnout vše, co potřebovali ke kvalitnímu životu.

Dnes si povídáme se starostkou města Annou Hetman mimo jiné o tom, co spojuje město Jastrzębia-Zdrój s českými městy Karviná a Havířov. Dozvíte se navíc i dopad pandemie Covid-19 na celkový život v pohraničí. V rámci přeshraniční spolupráce vznikly a vznikají zajímavé projekty, které jsou ojedinělé a podporují tak rozvoj města a cestovní ruch celého regionu.

Jaké projekty již můžete navštívit? Kde se projet po železné cyklotrase nebo jakým způsobem region podporuje tradice? Vše a mnohem více se dozvíte v našem novém podcastu.

Podcastový seriál je dostupný na těchto platformách:

Anchor Spotify  Google Podcasts  Apple Podcasts  YouTube